AI segítségével a korrupció ellen
Cikk publikálásának ideje:
A globális gazdaságba millió szállal „bekötött”, fejlett demokráciákban is egyre komolyabb problémákat okoz a korrupció. Jó hír, hogy a korrupció ellen küzdő szervezetek is egyre modernebb digitális fegyverzettel, például mesterséges intelligenciával (AI) küzdhetnek a jelenség ellen. Arról, hogy ezt Magyarországon miként tervezik, Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke és Benyovszky Máté, a hatóság információtechnológiai fejlesztési vezetője beszélt az IT Business című informatikai magazinnak. A témában az IH december 7-én Digitális Antikorrupció címmel rendez konferenciát.
Arra a kérdésre, hogy mekkora szerepet kaphat az Integritás Hatóság visszaélés-felderítési munkájában az informatika, az infokommunikációs technológiák és különösen a mesterséges intelligencia, Biró Ferenc úgy válaszolt: egy ipari forradalom kellős közepén vagyunk, amelynek egyik kulcsszava a hatékonyság. A hatékonyság kérdése a bűnüldözési munkában is egyre égetőbb, hiszen meglehetősen költséges tevékenységről van szó. A jól működő IT-rendszerek segítenek kialakítani vagy javítani a hatékonyságot.
„A nemzetközi színtéren viszont azt látjuk, hogy még nem igazán alakultak ki azok az eszközök, amelyeket mintának tekinthetünk. Talán a balti államokban látunk hasonló intézményeket és tevékenységeket, mint az Integritás Hatóságé, de alapvetően kevés a példa. Szeretnénk zászlóvivői lenni a mesterséges intelligencián alapuló kockázatelemzési és csalásfelderítési eszközök alkalmazásának – bűnüldözési hatékonyságot kereső törekvésünk egybeesik a magyar államéval. Célunk az is, hogy a hatékonyság és integritás terén példát mutassunk az államigazgatásban.”
Az interjúban fontos téma volt az is, honnan lehet ötleteket meríteni a korrupciófelderítés technológiai eszköztárának kialakításához? Alkalmazhatók-e például a pénzügyi szektor vagy a hagyományos bűnüldözés módszerei, eszközei? Benyovszky Máté szerint z úgynevezett alapmodellek megjelenése (mint amilyen például a ChatGPT is) után első lépésként a Hatóság igyekekezett az irodai és elemző munka támogatására használni, például az összetett riportfüggvények írásának felgyorsítására. Jelenleg már nem csak böngészőből elérhető módon, hanem feldolgozási és más munkafolyamatainkba beépítve is használnak „készen kapott” MI szolgáltatásokat. Az eddigi tapasztalatok alapján jelentős erőforrás-megtakarítás érhető el például az adattisztítási és -kinyerési feladatok automatizálásával. A harmadik lépés pedig a teljesen testre szabott, mesterséges intelligenciát (is) alkalmazó, előrejelző és nyomozati munkát támogató megoldások bevezetése lesz.
A decemberi konferencia tematikáját már a stratégia alapján kirajzolódó vonalak mentén szervezték a hatóság munkatársai, akik három fő területre fókuszálnak: ezek a szövegek (strukturálatlan adat feldolgozása, például fontos információk kigyűjtése szerződésekből); a hálózatok (gráfok építése, hálózatok elemzése, például kapcsolati hálók, rejtett összefüggések feltárása); és a számok (például a gyanús tranzakciók, anomáliák detektálása).