JOG/61/2024. sz. felülbírálati indítvány

Cikk publikálásának ideje:

LoA Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóság Gazdaságvédelmi Osztály 09000/155-12/2024.bü. számú határozatában a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette és más bűncselekmény gyanúja miatt tett feljelentést – mivel a bűncselekmény gyanúja hiányzik– elutasította.

A nyomozó hatóság feljelentést elutasító határozata ellen az Integritás Hatóság felülbírálati indítványt nyújtott be, indítványozta a nyomozó hatóság határozatának hatályon kívül helyezését, és a nyomozás elrendelését.

Az eljárás alapját képező feljelentés szerint egy város önkormányzata 2016. júniusában pályázatot nyújtott be egy projektben.

A Közreműködő Szervezet 2023. márciusában rendkívüli helyszíni ellenőrzést tartott, mely során megállapításra került, hogy a hatályos Támogatási Szerződésben szereplő megvalósítási helyszínek egyike a korábbiakkal ellentétben már nincs az önkormányzat 100%-os tulajdonában, a projekt fizikai és pénzügyi előrehaladásában pedig lemaradás tapasztalható.

Ezt követően az önkormányzat egy határozata alapján egy, az önkormányzat 100%-os tulajdonában álló gazdasági társaság részére tőke visszapótlás céljából apportként biztosította egy ingatlan stadion részét. Ezen gazdasági társaság ellen később felszámolási eljárás indult, melynek során egy futballklub lett a tulajdonos a fenti ingatlan 34/100 tulajdonhányadán, ezzel a projekt megvalósítási helyszíne már nem állt 100 %-os önkormányzati tulajdonban. Mindezek miatt az önkormányzat a támogatási szerződés módosítását nyújtotta be, a projekt legalább csökkentett műszaki tartalommal történő megvalósulása érdekében, melyet a feljelentő úgy értékelt, hogy vagyonveszteség fog beállni.

A Hatóság 2024. július 03. napján benyújtott felülbírálati indítványában foglaltak szerint a feljelentést elutasító határozatból, és a közzétett anonimizált iratjegyzékből megállapítható volt, hogy a nyomozó hatóság az ügyben érdemi nyomozati cselekményt nem végzett, a feljelentést elutasító határozat kizárólag a feljelentésben foglaltakon, és a feljelentés kiegészítése körében beszerzett cég- és ingatlannyilvántartási lekérdezések, valamint közbeszerzési hatóság által közzétett adatok elnevezésű, nyilvánosan elérhető dokumentumokon alapszik.  

A Hatóság szerint – figyelemmel arra is, hogy jelentős összegű közvagyon érintett az ügyben – szükséges a nyomozás elrendelése annak felderítése érdekében, hogy az önkormányzat tulajdonában állt gazdasági társaság miként került olyan vagyoni helyzetbe, hogy részére apportként a kérdéses ingatlan 34%-ának átadása vált szükségessé, illetve mi volt az indoka ezen önkormányzati határozat meghozatalának, továbbá milyen gazdálkodás vezetett oda, hogy később sor került -további állami támogatások folyósítása ellenére is- ezen gazdasági társaság felszámolására. Mivel az önkormányzat is ekkor rossz anyagi helyzetben volt, elővásárlási jogával nem tudott élni, és a szóban forgó ingatlanrész egy helyi országgyűlési képviselő vezette futball klub tulajdonába került, az ingatlan valós értékéhez képest jóval mérsékeltebb áron. Mindez az Integritás Hatóság álláspontja szerint azért kiemelt jelentőségű, mert ez a folyamat vezetett végül oda, hogy a megvalósítás helyszíne már nem állt 100 %-ban a kedvezményezett tulajdonában, majd került sor a szabálytalansági eljárás lefolytatására.

Az ügyben az illetékes ügyészség a Hatóság felülbírálati indítványát alaposnak találta, a feljelentést elutasító határozatot hatályon kívül helyezte, és nyomozást rendelt el.