Megjelent a 2024-es országgyűlési beszámoló
Cikk publikálásának ideje:

Benyújtotta az Országgyűlésnek 2024-ről szóló beszámolóját az Integritás Hatóság, amely a vizsgálatok éves számának és hatékonyságának növelése, valamint a felülbírálati indítványok számának megduplázása mellett AI-alapú, innovatív közbeszerzés-figyelő rendszer, valamint saját, független informatikai infrastruktúra kiépítését kezdte meg. A szervezet stabilizálta működését, miközben ésszerű gazdálkodása révén 15,7 milliárd forintot, éves költségvetésének 78 százalékát visszautalta a központi költségvetésnek.
A 2024-es év során az Integritás Hatóság jelentős eredményeket ért el a korrupciógyanús esetek feltárásában és az uniós források szabályos felhasználásának biztosításában. Az év folyamán 25 vizsgálatot indított és 21-et zárt le, amelyek több mint 113 milliárd forintnyi EU-támogatást érintettek (A Hatóság 2022 novemberi megalakulása óta 171 milliárd forintnyi uniós támogatást vizsgált vagy vizsgál). A 2024-es vizsgálatok kapcsán 26 szabálytalansági eljárást kezdeményezett és 9 feljelentést tett, a GVH eljárását 3 alkalommal kezdeményezte, valamint 89 ajánlást fogalmazott meg rendszerszintű problémák orvoslására.
A Hatóság megduplázta a felülbírálati indítványai számát 2023-hoz képest: 658 határozat megvizsgálása nyomán 12 esetben kezdeményezte korábbi nyomozások újraindítását. A Közbeszerzési Döntőbizottság eljárását 4 alkalommal kezdeményezte.
„Szervezetünk az elmúlt évben tovább erősítette működésének alapjait, és jelentős lépéseket tett a hatékonyság növelése, az innováció és a stabilitás irányába”, írja Biró Ferenc Pál elnök évértékelőjében.
A Hatóság létrehozása a kormány és Magyarország egyik legfontosabb vállalása volt a kondicionalitási eljárás sikere és Magyarország európai uniós forrásokhoz való teljeskörű hozzáférésének biztosítása érdekében.
Ugyanakkor a Hatóság szembesült olyan kihívásokkal is, amelyek akadályozzák munkáját: az állami szervezetekkel való együttműködés nem minden esetben gördülékeny és a Hatóság információhoz való hozzáférése továbbra sem kiforrott. A 2024-es évben is számos egyeztetést folytattak munkatársai a releváns kormányzati szereplők képviselőivel a szükséges adatkapcsolatok megteremtése érdekében, azonban a jogszabályi környezet továbbra sem biztosítja teljeskörűen az ehhez szükséges feltételeket.
„A Hatóság hazai jogrendbe történő beültetése, valamint feladatainak és eszköztárának harmonizációja teszi ténylegesen lehetővé az Integritás Hatóság hatékony működését, valamint az európai uniós források szabálytalan felhasználásának megelőzését és feltárását, így biztosítva a kondicionalitási eljárás fő mérföldkövének történő megfelelést”, fogalmaz Biró Ferenc Pál
Az Integritás Hatóság 2024-ben kikristályosította küldetését és jövőképét, valamint megalkotta az azokat támogató stratégiáját. A stratégiájával összhangban a Hatóság az alábbi területekre fókuszált:
Vizsgálati hatékonyság növelése: továbbfejlesztett módszertan révén gyorsabban és pontosabban tudja feltárni az uniós forrásokkal kapcsolatos visszaéléseket. A 2024-ben indított vizsgálatok által érintett támogatások összege meghaladta az 57 milliárd forintot.
AI alapú innováció: Az elmúlt évben jelentős előrelépést ért el a szervezet el az innovatív, mesterséges intelligencia alapú szoftverek fejlesztésében, amelyek házon belüli tervezéssel és kivitelezéssel valósulnak meg. Ezek közé tartozik egy automatizált előrejelző rendszer és egy interaktív szoftver, amelyek a közbeszerzési folyamatok kvázi valós idejű monitorozását és a vizsgálati anyagok hatékonyabb elemzését teszik lehetővé. Ezáltal a szakértők proaktív módon léphetnek fel a visszaélések ellen.
Szemléletváltás és oktatás: az Integritás Akadémia elindításával megkezdődött a szemléletformálás és oktatás program, amely hosszú távon is hozzájárul az integritás kultúrájának elterjesztéséhez. A tavaly elindult programok révén már akadémiai képzés zajlik Debreceni Egyetemen, és több nemzetközi figyelmet keltő kutatás is folyamatban van.
Felelősségteljes gazdálkodás: a Hatóság ésszerűen és felelősségteljesen gazdálkodott a tavalyi évben is. Egy autonóm, saját lábon álló államigazgatási szerv felépítéséhez szükséges források rendelkezésre álltak. A Hatóság a költségvetésének mindössze 22 százalékát használta fel – részben meghiúsult közbeszerzések, részben több beszámolási időszakot felölelő projektek áthúzódása miatt – és mintegy 15,7 milliárd forintot visszautalt a központi költségvetésnek.
Stabilitás és a működési folyamatok fejlesztése: A szervezet az állandó belső építkezés mellett is nagy lépést tett az üzemszerű működés és a kiforrottság felé. Saját, önálló informatikai infrastruktúrájának kiépítésével hatékonyabbá tette működését..
Az Integritás Hatóság 2024-es országgyűlési beszámolója teljes terjedelmében itt olvasható.