Nagyobb nyilvánosság, megelőzés, ellenőrzés: így javítaná a közbeszerzési rendszert az Integritás Hatóság

Cikk publikálásának ideje:

Kiadta a 2024-es évre vonatkozó Éves Elemző Integritásjelentését az Integritás Hatóság: az éves elemzés publikálására törvény kötelezi. A jelentés egyik fontos fejezete a Hatóság tavaly lefolytatott, 57 milliárd forint EU-támogatást érintő, 21 vizsgálatának tapasztalatait összegzi a közbeszerzések terén. Emellett a közbeszerzési szabályok hatékonyságát értékeli, valamint a közbeszerzési adatok koncentrációját elemzi a 168 oldalas kiadvány.


A jelentés megállapításait Biró Ferenc Pál elnök bevezetője foglalja össze a legjobban, amelyet teljes terjedelmében idézünk:


„Tisztelt Olvasók! Örömteli, hogy a 2024-es évben a magyar közbeszerzési rendszer több területen is kézzelfogható előrelépést ért el. A transzparencia és a verseny erősödése felé mutat, hogy az uniós forrású közbeszerzéseknél folytatódott azon eljárások visszaszorulása, amelyek esetében az ajánlatkérő választhatta ki az eljárás ajánlattevőit. A fejlesztéspolitikai intézményrendszer átalakulása – a Nemzeti Fejlesztési Központ létrehozásával – a forrásfelhasználás átláthatóbb és összehangoltabb irányítását teszi lehetővé. Pozitívumként értékeljük azt is, hogy a Hatóság vizsgálatainak száma és eredményessége nőtt, és hogy a piaci szereplőkkel, valamint a társadalommal folytatott párbeszéd tovább erősödött. Ezek a fejlemények mind hozzájárulnak a közbeszerzési rendszer tisztulásához és fejlődéséhez.


Ugyanakkor a jelentés rámutat arra is, hogy a közbeszerzési piac szerkezete jelentősen változott: a szerződések száma csökkent, értékük azonban nőtt, és a piaci koncentráció tovább erősödött. Ez a tendencia – különösen a legnagyobb cégcsoportok növekvő részesedése és az egyajánlatos eljárások arányának változatlanul magas szintje – a verseny szűkülésére utal, ami már rövid távon is kockázatokat jelent a hatékonyság és az átláthatóság szempontjából. Ez egy olyan kritikus terület, amelyet a Hatóság már korábban is jelzett, és a kockázatok azóta sem csökkentek számottevően.


Kiemelt figyelmet fordítottunk a központosított közbeszerzési rendszerek, különösen a központi beszerző szervek – mint a KEF, NKOH, DKÜ és KKSZK – működésére. Ezek a szervezetek meghatározó szerepet játszanak a közpénzek felhasználásának koordinálásában, ugyanakkor több, egymással összefüggő kockázati tényező is veszélyezteti jogszerű és költséghatékony működésüket. Az egyes termékkörök központosított közbeszerzése során tapasztalható cég- és cégcsoportszintű koncentráció, a kontrollkörnyezet hiányosságai, valamint az adatszolgáltatás és az átláthatóság elégtelensége együttesen jelentős kockázatot hordoznak. Ezek a tényezők nemcsak a központi beszerző szervek működését, hanem az uniós források szabályszerű felhasználását is veszélyeztethetik.
Az adathiányosságok, a szerződések nyilvántartásának és nyilvánosságra hozatalának hiányosságai, valamint a magas koncentrációs mutatók mind azt jelzik, hogy elengedhetetlen a folyamatok és az adatszolgáltatás átfogó fejlesztése.


Az európai uniós források felhasználása terén is vegyes képet látunk: miközben csökkent azon eljárások aránya, ahol az ajánlatkérő választhatja ki az ajánlattevőket, az egyajánlatos szerződések aránya változatlanul magas, és a magántőkealapok átláthatósági kérdései továbbra is aktuálisak. A 2024-ben lezárt vizsgálatok tapasztalatai megerősítik, hogy a megelőző jellegű intézkedések, az ellenőrzési mechanizmusok fejlesztése és az adatok nyilvánosságának növelése elengedhetetlen a közbeszerzési rendszer integritásának biztosításához.


A jelentésben megfogalmazott ajánlások célja, hogy a központosított közbeszerzések és a teljes piac átláthatósága, versenyképessége és hatékonysága javuljon. Javasoljuk a keretmegállapodásokhoz kapcsolódó szerződések teljes körű rögzítésének számonkérését az elektronikus közbeszerzési rendszerben, a tulajdonosi szerkezetek átláthatóságának erősítését, valamint a keretmegállapodáson alapuló szerződések költséghatékonyságának rendszeres, objektív értékelését.


Az Integritás Hatóság elkötelezett amellett, hogy szakmai munkájával hozzájáruljon a közpénzek felelős, átlátható és hatékony felhasználásához. Bízunk benne, hogy jelentésünk hasznos alapot nyújt a döntéshozók, a piaci szereplők és a társadalom számára egyaránt a közbeszerzési rendszer további fejlesztéséhez.”

A jelentés itt olvasható: https://integritashatosag.hu/wp-content/uploads/2025/06/IH-2024-Eves-Elemzo-Integritasjelentes-1.pdf