Római Nyilatkozat: Az integritás kultúrájának előmozdítása és a korrupció megelőzése Európában

Cikk publikálásának ideje:

Róma, 2024. október 11. – Az Európai Közszolgálati Etikai Hálózat (ENPE), tagjai az olasz fővárosban tartott éves konferenciájukon egyhangúlag elfogadták a Római Nyilatkozatot – az integritás kultúrájának előmozdításáról Európában és az új perspektívákról a korrupció megelőzésében. A nyilatkozat aláírói aggodalmukat fejezik ki annak kapcsán hogy a korrupció komoly kihívást és fenyegetést jelent  a társadalmi stabilitásra és biztonságra, ezzel aláásva a demokrácia intézményeit és értékeit, a jogállamiságot és az etikát, valamint veszélyezteti a fenntartható fejlődést.

A dokumentum kiemeli a megelőző intézkedések szerepét az antikorrupciós stratégiák hatékonysága kapcsán, ami különösen a globalizáció korában kiemelkedő fontosságú, amikor a korrupció egyre jobban átnyúlik a határokon. Az ENPE tagjai hangsúlyozták az antikorrupciós hatóságok nélkülözhetetlen szerepét is, amelyek a társadalom különböző rétegeivel való együttműködés révén képesek hatékonyan fellépni a korrupcióval szemben.

Az Európai Közszolgálati Etikai Hálózat (ENPE), az EU tagállamainak független hatóságait tömöríti, az integritás és a nyilvánosság átláthatóságának előmozdítására összpontosít, és elsődleges kapcsolattartója az európai intézményeknek a korrupcióellenes küzdelem terén. Az ENPE célja a közhitelesség kultúrájának előmozdítása és a korrupció megelőzésére vonatkozó szabályok harmonizálása az EU tagállamai között, valamint a bevált gyakorlatok azonosítása. Az ENPE különösen fontos szerepet játszik a jelenlegi időszakban, amikor az Európai Parlamentnek és a Európai Tanácsnak el kell fogadnia az Európai Bizottság által előterjesztett korrupció elleni küzdelemről szóló irányelvet.