JOG/101/2023. felülbírálati indítvány

Cikk publikálásának ideje:

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztály Korrupciós Bűnözés Elleni Osztálya 29022/798-26/2023.bü. számú határozatában a hűtlen kezelés, valamint a megállapodás kötésével vagy más összehangolt magatartás tanúsításával elkövetett versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban bűncselekmények gyanúja miatt tett feljelentést – mivel a bűncselekmény gyanúja hiányzik – elutasította.

A nyomozó hatóság feljelentést elutasító határozata ellen az Integritás Hatóság felülbírálati indítványt nyújtott be, indítványozta a nyomozó hatóság határozatának hatályon kívül helyezését, és a nyomozás elrendelését.

Az ügyben a feljelentés szerint, egy internetes portálon megjelent írásban közbeszerzési szakértő segítségével vizsgálták többek között egy magánszemély érdekeltségébe tartozó gazdasági társaság által megnyert, gépjárműbérlés, valamint flottakezelési szolgáltatás beszerzésére állami cég által kiírt tendert, melyben a nyertes olyan rövid szállítási határidőt (15 nap) vállalt, amellyel a többi, meghatározó piaci szereplő nem tudta felvenni a versenyt (szállítási határidejük 180 nap), hiába ajánlottak adott esetben jelentősen alacsonyabb árakat.

A szakértő szerint a közbeszerzés kiírójának fontosabb volt a gyorsaság, mint az ár, a körülmények pedig arra engedtek következtetni, hogy a közbeszerzést kiíró állami cégek nem indították el időben a közbeszerzési eljárásokat, habár tisztában lehettek azzal, hogy a meglévő szerződéseik mikor járnak le, ezzel a magatartásukkal pedig kárt okozhattak a költségvetésnek azzal, hogy a gyorsaságért cserébe magasabb árat fizettek a gépjárművekért. Szintén kérdésként merült fel a cikkben, miként lehetséges az, hogy a nyertes cégnek éppen olyan darabszámú és speciális felszereltségű gépjármű állt a rendelkezésére igen rövid határidővel, mint amit a pályázat előírt.

A Hatóság 2023. december 18. napján benyújtott felülbírálati indítványában foglaltak szerint a feljelentést elutasító határozatból, és a közzétett anonimizált iratjegyzékből megállapítható, hogy a nyomozó hatóság az ügyben érdemi nyomozati cselekményt nem végzett, pusztán a feljelentésben előadottak, és a hivatkozott internetes írásban foglaltak vizsgálatára szorítkozott, melynek körében pusztán nyílt forrású adatszerzést (iratbeszerzést) végzett a közbeszerzésekkel kapcsolatosan.

A Hatóság szerint szükséges a nyomozás elrendelése és szakértő kirendelése az ügyben annak felderítése érdekében, hogy felmerül-e hűtlen kezelés elkövetésének gyanúja, figyelemmel főként arra, hogy a második helyre sorolt ajánlattevő ajánlati ára 43.900.000 forinttal volt alacsonyabb, mint a nyertes ajánlattevő ajánlati ára, mely jelen esetben 43% árkülönbséget jelentett.

A Budapesti IX. kerületi Ügyészség a határozatában a felülbírálati indítványt alaposnak találta, annak helyt adott, a nyomozó hatóság fenti számú, feljelentést elutasító határozatát hatályon kívül helyezte, és a jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt a nyomozást elrendelte.

Az eljárás még folyamatban van.